"Pierwszym krokiem w planowaniu rejsu powinno być zakupienie lub wypożyczenie podstawowych pomocy naw"

Przygotowanie jachtu do żeglugi to wykonanie czynności, dzięki którym będzie sprawniejszy, bezpieczniejszy i wygodniejszy. Przypomina to strojenie instrumentu. Nawet na najlepszym jachcie wiele szczegółów wymaga przemyślenia i udoskonalenia.

Jeżeli ktokolwiek zastanawiałby się, jakie miasto zwiedzić w Polsce w pierwszej kolejności, może liczyć na właściwą podpowiedź.Chodzi bowiem o miejsce, w którym kształtowała się i tworzy się także dziś niezapomniana historia kraju i jego narodu. Kraków, bo o nim mowa, to miejsce magiczne, do którego zdążają tłumy turystów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Wycieczka po Krakowie staje się dla nich niezapomnianym przeżyciem na długie lata, ponieważ mało jest na świecie takich miast, które tak mocno byłyby związane z tradycją i historią.

Atrakcje Krakowa na długo pozostają w pamięci zwiedzających, a nie ulega wątpliwości, że największe wrażenie robi na nich Wawel. Jako siedziba królów polskich wyróżnia się nie tylko położeniem na wzgórzu, ale także architekturą, artystycznym, kunsztownym charakterem oraz należącymi do kompleksu zabytkami.

Na Wzgórzu Wawelskim mieści się bowiem zarówno Pałac Królewski, jak i Wikarówka, która była kiedyś domem wikariuszy zamkowych.

Budynek od XV wieku znacznie się zmienił, ponieważ został przebudowany i wyposażony w dodatkowe piętro. Obecnie mieszkają w nim zakonnicy i pracownicy urzędu parafii wawelskiej. Jednym z najpiękniejszych zabytków Krakowa jest pochodzący z XI wieku kościół katedralny pod wezwaniem świętego Wacława i świętego Stanisława.

W Krypcie Wieszczów Narodowych w kościele katedralnym można zobaczyć grobowiec Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się poza tym Brama Bernardyńska, Baszta Złodziejska i Baszta Sandomierska, która została zbudowana w połowie XV wieku.

Z legendą krakowską i wawelską bezpośrednio związana jest Smocza Jama, zamieszkiwana niegdyś – zgodnie z legendarnym przekazem – przez smoka wawelskiego. Jako pierwszy podał tę legendę Wincenty Kadłubek w Kronice polskiej.

W XVII i XVIII wieku w okolicach jaskini była usytuowana karczma, której istnienie potwierdzają relacje zagranicznych turystów, którzy z pewnością nie mogli liczyć wówczas na wynajem auta w wypożyczalni samochodów Q24  jednak znaleźli sposób na to, żeby podziwiać atrakcje Krakowa. Zobacz warunki najmu aut.

Galeria zdjęć:

wycieczki

wakacje

urlop